YAPRAKTAN SUKULENT ÇOĞALTMA

Teraryum meraklıları için faydalı olacak bir yazıyla daha karşınızdayız! Evinizde, teraryumunuzda sukulentler bulunduruyorsanız ve bu minik güzel canlılara yenilerini eklemek istiyorsanız yenilerini satın almanıza gerek yok, bunun yerine sukulentlerinizi yapraklarından çoğaltıp kardeş sukulentler elde edebilirsiniz.

Anlatmaya başlamadan önce belirtelim ki bu zaman alan bir iş. Bazı sukulent türleri daha hızlı filizlenip büyürken bazıları daha yavaş büyüyor, bu sebeple bir çok yaprakla başlayıp süreci izlemeniz, ona göre yönetmeniz mantıklı.

1. Yaprakları Gövdeden Ayırma
Çoğaltacağınız yaprağı alt dallardan ve sağlıklı yapraklardan seçmeniz önemli.

Yaprağı gövdeden ayırırken yaprakların dala bağlı olduğu noktaya zarar vermeden, nazikçe koparmaya dikkat edin. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu, yaprağı dibinden tutup hafifçe çekerek sağa sola sallayarak kendiliğinden kopmasını sağlamak. Yaprağın kırılmamasına dikkat edin, kırılan yapraklar çoğunlukla iyileşemiyorlar. Ancak sukulentler hayata tutunma becerileri yüksek olan canlılar, saksının dibine kendiliğinden düşen yapraklar bile bazen kendiliğinden büyüyebiliyor. Yani kırılan yaprakları atmazsanız sonuç verme şansı var.

Sapta yaprakların koparıldığı yerler tekrar tomurcuklanıp gelişebilir. Yaprakların güzelce koparılmasından sonra sıra ikinci aşamaya geliyor.

2. Yaraların İyileşmesi
Kopardığımız yaprakların filizleneceği noktalar, eskiden sapa bağlı olan dip kısmı. Bu kısım artık açıkta olduğu için açık bir yara gibi hastalıklara çok açık. Yaraların iyileşmesi için yaprakları kuru ve havadar bir ortamda bir hafta kadar dinlendirmeniz gerekiyor. Kök vermeden önce bu dönemin geçirilmesi gerek.

3. Toprağa Yatırma
Yaprakları toprağa dikmiyoruz veya gömmüyoruz, yaraları iyileşen yapraklarımızı içine drenajı yüksek sukulent toprağımızı birkaç cm kalınlıkta döktüğümüz kabımıza yatay şekilde yerleştiriyoruz. Toprağı su sıkarak nemlendirin ve haftada iki üç kez su sıkarak sulamaya devam edin. Fazla su sukulenti çürütür, bundan dolayı drenajı yüksek yani su tutmayan toprak ve altı delikli saksı kullanmanız çok önemli.

Işık da diğer bir nemli husus. Sukulentler kurak iklim canlılarıdır ancak fazla güneş ışığından korunmalıdırlar. Günün 3-4 saati yatay ışık almalarını sağlamanız yeterli olacaktır. Fazla ve doğrudan güneş görmekten olumsuz etkilenirler. Az güneş görmeleri durumda ise ışık almak için fazla uzarlar ve bu yüzden güzelliklerini kaybedebilirler. Onun için sukulentinizin aldığı güneş ışığının yetersiz olduğunu gözlemlerseniz daha çok ışık almalarını sağlayın, yine zarar verecek kadar fazla olmamasına dikkat ederek.

Gönderin Yayınlayalım
Yetiştirdiğiniz sukulentleri ve teraryum tasarımlarınızı musterihizmetleri@yoyomoyo.com ‘a göndererek bizimle paylaşın, blogumuzda, Instagram ve Twitter hesaplarımızda yayınlayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir