TERARYUM YOSUNLARI

teraryum yosunları

TERARYUM YOSUNLARI

Teraryumunuza güzel bir zemin oluşturmak istediğinizde akla ilk gelen canlı bitkiler yosunlardır. Yosunlar genelde nemli ortamları sevdiğinden özellikle kapalı teraryumlarda çokça tercih edilir. Doğa deyince akla yeşil renk gelir. Doğa severlerin gözde süslerinden olan teraryum ve minyatür bahçelerde çim görüntüsü bu ”Teraryum Yosunları” ından elde edilir.

Yosunlar nem ve güneş ışığını severler ama güneş ışığını direk almak ya da fazla sıcaklık yosunları sarartır, kurutur. Bu yüzden nem oranını korumak için ara sıra teraryumunuzu havalandırmanız gerekir, şayet havalandırma yapmazsanız yosununuz da küflenme olması muhtemeldir. Nem oranını koyduğunuz taşların görünüşünden anlayabilirsiniz. Verimli bir şekilde gün ışığını alan yosun sağlıklı bir şekilde gelişir ve yaşar. Yosun için ideal sıcaklık 10-25oC arasındadır.

TERARYUM YOSUNLARINI NEREDE BULABİLİRİM?

Ev ve ofislerde mini yosun teraryumları da bolca tercih edilen minyatür süsler arasında. Yosunlar mağazalarda şoklanmış ve şoklanmamış hallerde satılırlar. Şoklanmış yosun mumyalanmış olduğundan bakıma ihtiyacı olmaz, parlak ve canlı durur. Bu yüzden sıkça da tercih edilir. Bununla beraber şayet isterseniz canlı yosunlar da kullanabilirsiniz. Yosunları site ve ofisimizden edinebilir ya da teraryum malzemesi satan mağazalarda ve bazı çiçekçilerde bulabilirsiniz..

TERARYUM YOSUNLARININ DRENAJDAKİ YERİ

Yosunlar teraryumların drenaj sistemi için de son derece önemli parçalardan biridir. Büyük oranda Kuzey Yarım Küre’de turba bataklıklarında yetişen (Turba) Sphagnum Yosunu kendi ağırlığının 20 katına kadar su tutabilir, bu sayede toprağın ve bitkinin su dengesini sağlamasına yardımcı olur. Bitki suya ihtiyaç duyduğunda ihtiyacın ilk olarak Kuru Sphagnum’un tuttuğu sudan karşılar. Bu da verimli bir drenaj sistemi için çok önemlidir. Siz de teraryumunuzu doğal bir yeşil zemin oluşturmak istiyorsanız yoyomoyo.com ‘dan siprariş verebilir, ihtiyacınız olan teknik destek için YoyoMoyo Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

TERARYUM YOSUNU MAKALELERİ

REİNDEER MOSS NEDİR?

Reindeer moss (Ren geyiği yosunu), Arktik topraklarda bol miktarda bulunan çalılık, dallı bir liken türüdür. Reindeer moss, 8 cm yüksekliğe kadar büyür. Dikenli, çok dallı bir bitki olup doğada muazzam alanları kaplar.

İskandinavya’da alkol üretiminde de kullanılır ancak yavaş büyüme oranı (yılda 3 ila 5 mm) nedeniyle reindeer moss elde etme zorlukları mevcuttur. En hızlı büyüme periyotları, yüksek nem ve serin sıcaklıkların hakim olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Özellikle dağlık tundra bölgelerinde bulunmasıyla, soğuğa karşı son derece dayanıklı olduğunu kanıtlamıştır.

Devamını Oku

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir