TERARYUM BİTKİLERİ

teraryum bitkileri

SOLMAYAN GÜL

TERARYUM BİTKİLERİ

Teraryumlar, küçük seralarda olduğu gibi, birçok bitkinin sevdiği nemi artırarak çevreye su ve kendi organik maddelerini geri dönüştürme imkanı verir. Bu nedenle, tropik ve subtropikal bölgelerden gelen nem seven ev bitkileri teraryumlar için idealdir. Bunların çoğu ev bitkileri kadar mükemmeldir. Teraryum bitkileri seçmek zor olabilir, çünkü teraryumlarda mükemmelleşecek ve başarılı olacak çok şaşırtıcı olanları vardır ve herkes bunları seçmek ister. Burada listelenen teraryum bitkilerinin yetiştirilmesi o kadar kolay ki, tam bir acemi ya da bitki yetiştirmede seri katil sayılabilecekler bile başarılı olabilir. Kapalı bir teraryumda, bitkiler hemen hemen hiç suya ihtiyaç duymazlar ve az bakımla yıllarca mutlu bir şekilde büyürler. Teraryum kavanozuna sığacak kadar küçük bitkileri almayı unutmayın, ayrıca tercihen de kenarlarına dokunmadan almalısınız. Alacağınız teraryum bitkilerininin teraryumunuza uygun olacağından emin olmanın iyi bir yolu, teraryumunuzu ya da ölçülerini teraryum bitkileri alacağınız mağazaya getirmektir.

Teraryum bitkileri seçerken genel olarak nemi tolere edebilen bitkiler seçmelisiniz, çünkü bir teraryumun içerdiği nemi bitkileri sürekli olarak nemlendirir. Ayrıca, teraryum bitkilerinin düşük veya dolaylı ışığı tolere edebilmesi gerektiğini de unutmayın. Bunun dışında teraryum bitkilerinin çoğunu çiçekçilerden ya da seralardan edinebilirsiniz.

Etli yapraklı bitkiler ya da sukulent içlerinde barındırdığı su hücrelerinin suyu hapsetmesi özelliği nedeniyle etli ve dolgulu yapraklara ev sahipliği yapar. Sukulent hayatta kalabilmek için çok miktarda suya ihtiyaç duymaz, onun için yarı açık teraryumlar sukulentler için idealdir.

Teraryum Bitki Türleri Nelerdir?

Kaktüsler de sıkça tercih edilen ve teraryumda yetişebilen bir bitkidir, ancak daha az nem tutacak açık bir kap kullanmak daha iyidir. Ayrıca bitkilerin doğal ortamını taklit etmek için saksı karışımına biraz kum ilave etmelisiniz. Bunların dışında teraryum bitkileri için birçok harika seçenek vardır, ancak bazı favoriler şunlardır:

Yosunlar, bulunması ve büyümesi kolay olduğu için yaygın bir teraryum bitkisidir. İskoç ve İrlandalı yosun, popüler iki sert seçenektir. Yosunlardan sonra en sık kullanılan teraryum bitkisi Airplant(Tillandsia) adı verilen bitki türüdür. Nem sevdiklerinden tropik bitkiler de popüler teraryum bitkileri arasındadır. Eğrelti otlarının, zarif ve güzel, ilginç bir dokusu vardır. Orta ile parlak arası dolaylı ışık ve sıcak bir nemli ortamdan hoşlanırlar ve bu da teraryum için idealdir. Bunların büyümesi de oldukça kolaydır ve az bakımla muhteşem bir şekilde gelişebilme özelliğine sahiptirler. Benekli bitki ya da Hypoestes mizah duygusu taşıyan bitkilerdir. Pembe, kırmızı ve gümüş rengi çeşitleri bulunur. Neşeli ve dikkat çekici bir teraryum bitkisidir. Parlak ancak doğrudan olmayan gün ışığını severler ve eğer boyları çok uzarsa ya da eğilip bükülmeye başlarsa geriye doğru sıkıştırılmaları gerekebilir. Aquamarin, hassas yuvarlak yapraklara sahip, yüksek nemde büyüyebilen ve az bir ışık seviyesi ile yetişebilen bir teraryum bitkisidir. Bu bitkiyi teraryumunuzdaki diğer bitkiler için bir taban olarak kullanabilirsiniz, çünkü bunlar fazla büyümez ve kaplama özellikleri vardır. Bunlar hep küçük ve kısa kalırlar, bu özellikleri de onların her zaman bir teraryum bitkisi olarak kullanabilmelerini sağlar.

Teraryum Bitkileri Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu bölümde teraryum bitkilerinin özel bakımı ile ilgili bilgi verilecektir. Her bitki türü için kendine özgü bakım talimatları şu şekildedir:

Kaktüs ve Etli Yapraklı Teraryum Bitkilerinin Bakım Talimatları

Bakım: İlk etapta, teraryumunuzu ihmal edin! Sadece koşullara bağlı olarak 3-4 haftada bir kez kurudukça sulayın.

ASLA FAZLA SULAMAYIN!

Burada anahtar nokta, kuruma sürecini iyice anlayıncaya kadar teraryumunuzu yakından izlemektir. Çok fazla sulama, bitkiler için çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Güneş ışığı alan bir alana yerleştirin; biraz doğrudan güneş ışığı iyidir. Yanında okuma yapabilmek için yeterli ışığa sahip olmalısınız. Bitkiler istediğiniz kadar büyüdüğünde, yeni büyümeyi teşvik etmek için en yeni büyüyenleri biraz sıkın. Kolayca çürümemeleri için bitkinin yapraklarını değil tabanını sulayın.

Gübreden kaçının. Besinler tükendiğinde, bitkinin büyümesi yavaşlar ve bu da onları kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Işık: Doğrudan güneş ışığı alacak şekilde konumlandırın, bunun parlak ışık olması gerekiyor.

Teraryumunuzu sularken, su miktarını kontrol etmek ve peyzajı rahatsız etmemek için bir sulama aparatı veya göz damlası kullanın.

Su: Suyun miktarı etli yapraklı bitkinizin veya kaktüsün boyutuna bağlı olarak değişir. Bitkinizin büyüklüğüne göre belirli miktarlar için teraryum bitkinizi alacağınız yere danışabilir, onlardan destek alabilirsiniz.

Tropik Teraryum Bitkilerinin Bakım Talimatları

Bakım: İlk etapta, teraryumunuzu ihmal edin! Sadece koşullara bağlı olarak haftada ya da iki haftada bir kez kurudukça hafifçe sulayın.

ASLA FAZLA SULAMAYIN!

Burada anahtar nokta, kuruma sürecini iyice anlayıncaya kadar teraryumunuzu yakından izlemektir. Toprağı yaklaşık bir santim yakında bir bitki yakınında hissedin ya da dokunun, eğer toprak nemli ise, henüz su zamanı değildir. Çok fazla sulama, bitkiler için çok daha kötü olabilir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ama parlak gün ışığını da görebilecek bir alana yerleştirin. Kenarında okumak yapabilecek kadar yeteri ışığa sahipseniz o ışık yeterli demektir. Bitkiler istediğiniz kadar büyüdüğünde, yeni büyümeyi teşvik etmek için en yeni büyüyenleri hafifçe sıkabilirsiniz. Gübreden kaçının. Besinler tükendiğinde, bitkinin büyümesi yavaşlar ve böylelikle onları daha kolay kontrol altında tutabilme şansınız olur.

TERARYUM BİTKİLERİ MAKALELERİ

Teraryum Bitkileri İle İlgili Tüm Makaleleri Başlıkları ile Aşşağıda Görebilirsiniz. Makaleleri İncelemek İçin Başlığı Tıklamanız Yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir