Teraryum Bakımı

 

Bakıma Dair Genel

Evlerimizin köşelerini değerlendiren, güzelleştiren teraryumlar gözümüzde zamanla plastik bir süs eşyasına dönüşebiliyor ne yazık ki. Halbuki her teraryum canlı bir ekosistemdir. Kapalı, yarı açık ya da açık teraryumları seviyor olabilirsiniz ama seçiminizde teraryumunuzla ne sıklıkla ilgileneceğiniz, ortamınızın bitki ve teraryum yönüyle hangi türe daha uygun olduğu da önemli bir kriter olmalı. Teraryumunuza rahat güneş alan bir yer ayırdıysanız bitki seçiminizde açık ya da yarı açık sisteme uygun daha az neme ihtiyaç duyan kaktüs ve bazı sukulent türleri daha isabetli olurken, gölge bir alan için nem sever kapalı sistemler daha verimli olur. Bitkiniz, toprağınız ve teraryum tarzınız mutlaka uyumlu olmalı. Eğer gerekiyorsa mutlaka profesyonel yardım alınız.

Işık

img_2295
Teraryumlarda doğru ışıklandırmaya dikkat edilmeli.

 

Mümkün mertebe hiçbir teraryum gün ışığını dik almaya maruz bırakılmamalı. Aydınlık ama doğrudan ışık almayan yerler daha isabetli olur. Ara ara teraryumu hafifçe döndürmek bütün bitkilerin eşit büyümesi için önemlidir.

Sulama

IMG_7629
Şırınga ile sulama tavsiyemizdir.

Her teraryum bitki türünün kendine has su ihtiyacı ve sulanma periyodu vardır. Kapalı teraryumlarda bir iç su döngüsü olduğundan bu sistemler hariç genel olarak bitkinize göre hareket etmek durumundasınız. İyi bir gözlemci olup mini hayal dünyanızın su ihtiyacını sezer hale gelmelisiniz. Yosun gibi kapalı teraryum bitkileri için toprak hep nemli kalmalı. Eğer teraryum çeperinde damlacıklar oluşuyorsa çok fazla suluyorsunuzdur, 2-3 saat açık vaziyette nem oranının dengelenmesini beklemelisiniz. Kaktüsler yazın çiçek açtıklarından normalden birazcık daha fazla, kış aylarında ise fazlaca sulanmalı. Bitkilerin tam köklerine gelecek şekilde şırınga ile sulanmasını tavsiye ediyoruz. Eğer ihtiyaç varsa teraryumunuzun türüne göre her bitkiyle alakalı sulama şekli ve periyodunuzla alakalı da tecrübeli teraryum severlerden yardım alın.

Havalandırma

Kapalı sistemler teraryumlar bile mutlaka havalandırma beklerler. Teraryumlar çok uzun süre kapalı kalabilecek olsalar da ılık zamanlarda, arada teraryumunuzu havalandırmanız fazla nemi ve gaz döngüsünü normal değerlere çekmek adına önemlidir.

Bakım

Teraryumunuza ilk aşamada çok iyi bakmalı, bitkinizle alakalı bakım tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Nem çok olursa bitkiniz çürüyebilir. Şayet bazı bitkiler çürürse teraryumdan çıkarılmalı. Şayet kontrolsüz büyüme varsa budama makası ile müdahale edilmeli. Budadığınız kısımları farklı yerde köklendirebilirsiniz de. Sağlıklı bir teraryum için acelecilik düşman sabırlı tutum dosttur. Sağlıklı bitkiler bunu dış görünüleriyle de belli ederler. Söylediğimiz gibi sıkı bir gözlemci olmalısınız. Gerekirse bitkinize yarayan şartları not alın, hep o şartları korumaya çalışın.

En güzel anları ve duyguları küçültüp canlandırdığınız mini dünyalar teraryumlar. Teraryumla alakalı her türlü soru için YoyoMoyo ekibinden yardım alabilir, workshoplarımıza katılabilir, her türlü teraryum malzemesini yoyomoyo.com ‘dan edinebilirsiniz.

  1. Kübra diyor ki:

    Merhaba bloğunuzu okudum. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Bana hediye gelen bir teraryum var ve bakımını yapmakta çok zorlanıyorum. İçindeki bitkileri tanımadığım için ne istediğini nasıl bakmam gerektiğini de bilmiyorum. Solmaya başladı yardım edebilir misiniz acaba ? Resimlerini göndersem ne yapmam gerektiğini söyleyebilir msiniz?

  2. gülçin diyor ki:

    Merhaba Kübra Hanım ile aynı durumdayım. Teraryum bakımını internetten araştırdığım kadarıyla biliyorum. Ancak pamuklanma olmaya başladı. resimlerini göndersem bana da bilgi verir misiniz?

  3. Enes Yılmaz diyor ki:

    Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda Bolu Yedigöller milli parkında akan derelerden üzerinde yosun ve eğreltiotu yetişmiş kayalar ve su yüzeyinde bulunan küçük yapraklı bitkilerden topladım ve eve getirip akvaryuma koydum. Bir miktar su ekledim, içerinin nemli kalması için üzerini kapadım, bir su filtresi ekledim ve içeride küçük bir ekosistem oluştu. Yavru kurbağalar, salyangozlar ve su böcekleri geziyor, tam olarak istediğim şey oluştu ama tavsiyelere ihtiyacım var. Dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir