SUKULENTLERİN SULANMASI

Sukulentler
Değişken şartlara karşı gayet müsamahalı olduğu için süs bitkileri arasında çok popüler bitkilerdendir sukulentler. Ancak, çok fazla sulama yapılırsa ya da güneş ışığına maruz kalırsa sukulentler de çoğu bitki gibi ölmeye başlar. Sukulentler bizimle aynı hızda yaşamazlar, bizler birkaç saat içinde acıkırken, sukulentlerin acıkması 1 ya da 2 hafta alır. Bu nedenle içinizden nemin ya da ışığın az olduğu hissi geçse, bitkileriniz size suya ihtiyacı var gibi gözükse de bitkinizin sulama periyotuna müdahale etmemeye çalışın.

Sukulentlerim Neden Ölüyor?
Muhtemelen çok fazla su verdiğiniz için. Sukulentleri ne sıklıkta sulamalıyım derseniz toprak tamamen kuruduğunda diyebiliriz, bu sukulentlerin yaşadığı yere de bağlı tabii. Sukulentler çöl bitkileridir, bu yüzden çok suya ihtiyaç duymazlar. Yani, ıslak zeminde oturmaktan hoşlanmazlar çünkü kökleri nemli ortamda gelişen bakterilere karşı duyarlıdır. Teraryumunuzdaki sukulentlerle doğru ilgilenmek için dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta ışık ve sudur. Eğer dikkat etmezseniz yapacağınız hatalar ölümle sonuçlanabilir.

Doğru Işık Miktarı
Sukulentlerin çok fazla ışık ihtiyacı vardır, ancak ne kadar ışığın yeterli olduğu nasıl bilinir? Bitkinin görünümü size ihtiyaç duyduğu ışık miktarını söyleyecektir.

Çok Az Işık: Bitkiler uzun boylu büyür ya da ışık yönüne doğru bükülürler. Buna “güneşsizlikten solma” ya da etiyolasyon denir ve bitkinize zarar vermez. Çok az ışık bitkilerinizin soluklaşmasına ve rengini kaybetmesine neden olabilir.

Ne Yapılmalı: Bitkinizi daha aydınlık bir yere taşıyın. Sukulentleriniz doğrudan güneş ışığına maruz kalıyorsa bu onları yakacağı için uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Doğrudan güneş ışığı için, bitkilere her geçen gün daha fazla ışık vererek eğitin, böylece dikey ışığa alışmalarını sağlayabilirsiniz. Günde bir veya iki saat ile başlayın, sonra bir ertesi gün bir saat daha fazla bekletin. Karanlık bölgede yaşıyorsanız, bitkinizi yapay ışıklarla (Grow Lights) ışıklandırın, ancak ışık kaynaklarının bitkilerden uzaklığı 30cm’yi aşmamalı.

Çok Fazla Işık: Küçük sukulentlerin sıcak ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları onları yakabilir. Yapraklarda sivilceye benzer yanık izleri oluşur ve içten dışa doğru kurumaya başlarlar. Doğrudan güneşten kaçının çünkü bazen teraryum camı ışığı kırar, bu da ortamın aşırı ısınmasına sebep olup ve bitkilere zarar verir.

Yapılması Gerekenler: Sukulenterdeki yapraklardan bazıları yanarsa, teraryumunuzun muhtemelen çok aydınlık olan yerini değiştirin. Çok fazla su vermeyin, bu çok yaygın bir hata. Ayrıca, günün çok güneşli bölümünde teraryumunuzun üzerine bir parça ince kumaş, plastik bakkal torbası veya kağıt havlu koymayı deneyebilirsiniz, ancak hava akışının iyi olduğundan emin olmalısınız.

Doğru Su Miktarı
Sukulentler için mükemmel su miktarı oldukça esnek bir kavramdır. Genel kural, suyu toprağa iyice geçirmek ve daha sonra tekrar sulama yapmadan önce toprağın tamamen kurumasını beklemektir. Bunun nedeni, sukulentlerin su drenajının hızlı olduğu toprakları sevmesidir. Suyu sadece bir noktaya yoğun olarak dökerseniz, teraryumunuzun geri kalanına yayılmadan direk alta doğru akar. Teraryumlarda suyu boşaltmak için bir gider olmadığından bu iyi bir durum değildir. Bu nedenle, suyu teraryumunuzun geniş bir yüzey alanına düşük su akışı ile dağıtmanızı öneririz. Su akışını kontrol etmek için şırınga ya da ufak spreyler kullanabilirsiniz. Unutmayın, teraryumunuza durmadan su sıkmayın. Değişikliklerin bazı ev bitkilerinde olduğu gibi, bir gecede gerçekleşmediğini unutmamalısınız.

Çok Az Su: Bitki veya yapraklar aşağıya sarkar ise ki bu genç sukulentlerin az sulanmasında sıkça görülür. Sukulentler çöl bitkileri olduğu için su olmaksızın uzun süre dayanabilirler. Drenaj sistemi olmadan teraryumda sukulent bakılmak isteniyorsa, sulama konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Düşük akışlı sulama ile veya yukarıda bahsedilmiş yöntemlerden birini kullanarak toprak nemli hale gelene kadar sulayın, sabırlı olun ve suyun derhal boşaltılmamasına dikkat edin. Sonraki bir kaç hafta içinde bitkileri gözlemlerseniz tekrar taçlandıklarını göreceksiniz. Sukulentlere bir defada suyu boca etmeyin, çürümeye başlar ve ölürler. Sukulentler drenaj deliğine sahip bir kapta yaşıyorsa, daha bol suyla sulanabilir hatta tüm saksı 5-10 dakika suda bekletilebilir. Tabii ardından pota veya saksıdaki suyun tamamen akıp gittiğinden emin olmalısınız.

Çok Fazla Su: Sukulent bakarken yapılan en yaygın hata budur. Bitkiler çok fazla su aldığında alttaki yapraklar ölmeye yada çürümeye başlar. Yapraklar çürüdüklerinde süngerimsi çok kaba bir hal almaya başlar. Ayrıca, sukulent teraryumlarının tamamen kapalı olması geremez, sukulentlerin oldukça kuru kalmasına dikkat edilmeli, tıpkı çöl bitkilerinin uzun süre kuru kalıp, geceleri hafif su sisinden veya ara sıra yağan yağmurdan mutlaka faydalanması gibi.

Ne Yapılması Gerekiyor: Sadece serinletin. Çoğu durumda, toprak tamamen kuru görününceye kadar teraryumunuzu sulamayın. Toprağın rengi açık ve tozlu olduğunda kuru olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Toprağa bir kürdan saplayarak veya nem ölçer kullanarak da nem seviyesini test edebilirsiniz. Eğer teraryumunuza çok fazla su verdiyseniz, toprak çamur kıvamında ise veya kabın alt kısmının su dolu olduğunu görürseniz, uzun iğneli geniş bir şırınga alın. Şırıngayı kabınızın altına yapıştırın ve suyu çekebildiğiniz kadar çekin. Ardından teraryumunuzu iyi hava akışı olan ışık alan bir yere taşıyın, ancak doğrudan güneş altında bırakmayın, sadece kurumasına izin verin. Kurutulduktan sonra bitkileri tekrar sulamaya başlayın. Bitkilerin bazı kısımlarının ölmesini normal karşılayın, bu tüm bitkinin ölü olduğu anlamına gelmiyor. Bitkiniz zamanla ve elbette sevgiyle kendine gelecektir.
Ölüm

Sukulentlerin bazı kısımlarının ölmesi olağandır. Yenileri üstten büyümeye devam edeceği için alt kısımlardaki yapraklar ölürler. Kapta ölü kalıntılar olduğunda onlardan hemen kurtulmaya çalışın. Ölü parçaları çıkarmanız önemlidir çünkü ölü parçalar kök yakınında çürümeye ve bakteri oluşumuna neden olur buda sukulentlere zarar verir. Ölü kısımların alımı için uzun cımbızlar kullanışlıdır.

Tüm Bitki Zayıf ve Çürük Görünüyorsa: Birkaç ay sonra, bitkilerinizin çürüdüğünü ve inceldiğini fark ederseniz, muhtemelen daha fazla ışık ya da yiyeceğe ihtiyaçları var demektir. Genelde küçük bir alana dikildiklerinden, teraryum sukulentleri topraktaki besin maddelerini tüketebilir. Onlara yumuşak bir bitki yemi ikram ederek toprağı ve sukulentleri besleyebilirsiniz. Bitkileri yazın haftada 2 defa diğer zamanlarda ayda 1 defa beslemeniz iyi olacaktır. Sukulentleri bitki yemi ile beslerken ışığın az olduğu bir yere koyarsanız boyları uzar. Bu yüzden, onları ışığın bol olduğu bir yere koyun ki tombul ve kısa kalsınlar. Bitkilere az besin, bol ışık verin bu aynı zamanda yapraklardaki renkleri de ortaya çıkaracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir