SUKULENTLER

Dikensiz Kaktüsler diye bilinseler de Sukulentler üzerlerinde su tutma kabiliyeti yüksek dolgun, etli bitki türleridir. Sukulentler kaktüs türünü kapsar. Kış bahçelerine göre soğuğa dayanıklı ve tropik iklim için sıcağa dayanıklı türleri vardır. Sukulentler sıcak mevsimlerde büyüyüp gelişirken, soğuk mevsimlerde uyurlar. Her türde farklı da olsa yeni dallarında çiçek açarlar. Güçlü yapraklarından çelikleyerek ya da köklerinden ayırarak çoğaltılabilir. Sıcak mevsimler çoğaltma için daha elverişlidir. Başta dediğimiz gibi etli su tutabilen bitkiler olduklarından topraklarını nemli tutmak su ihtiyaçlarını karşılayacaktır, sprey sulama bunun için iyi bir yöntem. Sukulentinizi çeşidine ve ortam şartlarına göre iyi dinlendirilmiş musluk suyu ile nemlendirebilirsiniz. Tabiattaki ortamına ne kadar yaklaşırsa bitkinizin ömrü o kadar uzun olacaktır. Sukulent toprakları kullanmak ve su dengesine önem vermek sağlıklı bir sukulent için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden. Bitkiniz büyüdükçe daha büyük saksılara ve geniş toprağa almanız gerekebilir. İyi sulanan sukulentin yaprakları dolgun ve mat, kökleri diri ve pembe-beyaz olur. Yapraklar beneklenirse bu az, buruşma ve şeffaflaşma varsa bu çok sulanmanın belirtisidir. Güneş alan cephelerde olmak sukulente iyi gelir, yalnız yakıcı güneşe maruz kalmamasına özen gösterilmeli.

Farklı formlara sahip olan ve patlayacakmış gibi su dolu yaprakları minikcik tüylerle cevrilidir. Bu şekilde
buharlaşmayı yavaşlatarak su tutma oranını arttırmakta zorluk çekmez. Uzun yaşamasındaki etken bu
marifetinden kaynaklanmaktadır.

Radyasyon toplama özelliğine sahip olan sukulentler, sıcak ülkelerin yerli bitkileridir. Afrika da , Asya ve Amerika’da doğal olarak yetişir. Türkiye’deki En Büyük Teraryum Malzemeleri Sitesi YoyoMoyo’dan Temin edebilirsiniz. veya bitkilerden kolayca çoğaltılabilir.

TERARYUM SUKULENTLERİ

Teraryumunuzu dizayn ederken birden fazla sukulent kullanacağınızda aynı tür sukulentleri beraber, farklıları ayrı kullanmaya özen gösterin. Bitki teraryumu denince terrarium bitkileri arasında en popülerden birisi şüphesiz sukulentler. Rengarenk sukulentlerle günlük yaşamınıza biraz canlılık getirebilir, işte ve evde sukulentleri pozitif enerji için kullanabilirsiniz. Pek çok sukulent türü var, bunlardan diğer yazılarımızda bahsedeceğiz. Sukulent satış için sitemizdeki sukulentleri incelemek isterseniz buradan, bütün teraryum malzemeleri için yoyomoyo.com ‘dan devam edebilirsiniz.

SUKULENT TÜRLERİ

SUKULENT BAKIMI

Eğer çiçek yetiştirmeyi defalarca denediniz ve her defasında başarısız olduysanız hiç umutsuzluğa
düşmeyin. Bakımı ve çoğaltması çok kolay olan sukulentler ile evinizde ofisinizde bahçenizde veya
istediğiniz her mekanda harika tasarımlar oluşturabilirsiniz.
İri taneli, drenajı yüksek ve kumlu toprak seçin.İstediğiniz her yere dikebilirsiniz. Yüksek olmayan bir saksıya yada iri bir fincana dahi dikebilirsiniz ama Sukulentler mutlaka altı delik saksılara ekilmelidir.
Saksı delik değilse, teraryum ya da cam fanuslarda en alta mutlaka taş, çakıl, volkan taşı gibi malzeme
konulmalıdır.

YAVRU SUKULENTLER

Yeni bitkinizi ara ara sulamalı ve bitkinin güneş almasına dikkat etmelisiniz.Direkt güneş
ışına maruz kalmadan aydınlık bir odada durabilir.
Kendi gövdesi ve yapraklarında var olan sudan dolayı Haftada bir kere sulanması yeterli olur.

Su verme işleminde püskürtme yönetimini kullanarak, sprey yardımı ile sadece toprağı ıslanacak şekilde sulanır.
Toprağı her daim nemli olmalıdır. Asla bol suya maruz bırakılmamalıdır.Fazla su çiceğin çürümesine ve ölmesine neden olur.Sularken suyun ne çok sıcak nede çok soğuk olmamasına özen
gösterilir.
Bu bitkiler tropik kökenlidir ve soğuktan olumsuz etkilenirler. Etli ve sulu gövdeleri kolaylıkla
donabilir.
Her canlının ihtiyacı olan sevgidir.Sukulentlerinizi sevmeyi asla ihmal etmeyin.

SUKULENT ÇEŞİTLERİ

1 Dam Koruğu (Sedum morganianum)

2 Yılan Derisi Çiçeği (Haworthia fasciata)

3 Aloe Vera

4 Dikenler Tacı (Euphorbia milii)

5 Lithops

6 İnci Tanesi (Senecio Rowleyanus)

7 Panda Bitkisi (Kalanchoe Tomentosa)

8 Kalem Kaktüsü (Euphorbia Tirucalli)

9 Kalandiva (Kalanchoe Blossfeldiana)

10 At Kuyruğu Palmiyesi (Beaucarnea Recurvata)

Sukulent Makaleleri

howarthia

Zerafet ve Güzellik

Kolay yetiştirilen bir bitki olup beyaz sıralı beneklerle süslenmiş Haworthiasukulent bitki severlerin gözde bitkisidir. Düzgün bir şekilde yaprakları ve üzerinde beyaz beneklerle göze hoş gelen ve çiçeklenen bir bitkidir. Kış aylarında çok az suyla hatta toprağındaki nemle yaşaya bilen bir sukulenttir. Bahar ve yaz aylarında diğer sukulentler gibi düzenli bir sulama yapılmalıdır. Sulamalarınızda toprağın tam kuruması bitkinizin daha iyi yetişmesine katkı sağlayacaktır.Hızlı gelişen, kolayca çoğaltılan bir türdür. Yakıcı güneşten korunmalı, güneşi doğrudan görmeyen aydınlık alanda sağlıklı gelişir.

echeweria

Aşkın Göz Yaşları

İç mekân tasarımları deyince yolunuz mutlaka saksı bitkilerine düşüyor. Bitkiler profesyonel ellerde evlerimize kadar gelseler de ev ya da ofislerimizde onları korumak sağlıklı bir şekilde gelişmelerini devam ettirmek bilgi ve ilgi istiyor.

Devetabanı’ndan Difenbahya’ya, Şeflera’dan Yukka’ya kadar pek çok teraryum ve iç mekan bitkisi var. Echeveria ise en popüler teraryum bitkilerinden.

Echeveria Damkoruğugiller’den. Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşar. 150 kadar türü vardır. Türkiye’de Eçeverya diye de anılıyor. Etli ve su tutabilen bitkilerdir. İsmi Botanikçi ve Ressam Atanasio Echeveria’dan esinlenmedir. Tıpkı tablolardaki resimleri andıran bu bitki Bodrum’da Aşkın Gözyaşları diye de nam salmıştır.

Sedum

Bir Şelale Misali

Her türlü ortamda yetişmelerinin ve uzun süre dayanıklı olmalarının altındaki sır ise; Sedum
bitkisi ihtiyacı olan besin ve suyu yapraklarının etli kısımlarında biriktirir ve yıl boyunca
sulanmasa bile kendine yetecek şekilde yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilir.
Teraryum bitkisi Sedum için geçirgenliği yüksek, kireç olmayan kumlu toprak tercih
edilmelidir. Sulamaları uzun zaman dilimlerinde yapılmalıdır ve sulamalarda saksının her
yanının su aldığından emin olunmalıdır. Sedum bitkisinin toprağına çakıl karıştırmak suyun
geçirgenliğini arttıracak ve bitkinin daha iyi beslenmesini sağlayacaktır.

Lithops

Taş Misali

Tüm hediye konseptlerine uygun şekilde tasarlanabilen Teraryum, evlerin, ofislerin ve kapalı mekanların içinde minyatür bahçeler oluşturuyor ve son derece de estetik görünümler sağlıyor. Sevgililer günü temalı, kadınlar günü temalı, anneler günü temalı ve daha birçok farklı özel güne uygun şekilde tasarlanan canlı yaşam alanları Teraryumlar içerisinde birçok farklı bitki türü ve tasarım konseptine uygun minyatür figürler bulunuyor. Tamamen hayal gücünüze ve tasarım zevkinize göre şekillenen Teraryum içerisindeki bitkilerden biri de Lithops bitkisidir. Peki Teraryum bitkisi Lithops nedir?

SUKULENTLER” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir