SUKULENTLER

Dikensiz Kaktüsler diye bilinseler de Sukulentler üzerlerinde su tutma kabiliyeti yüksek dolgun, etli bitki türleridir. Sukulentler kaktüs türünü kapsar. Kış bahçelerine göre soğuğa dayanıklı ve tropik iklim için sıcağa dayanıklı türleri vardır. Sukulentler sıcak mevsimlerde büyüyüp gelişirken, soğuk mevsimlerde uyurlar. Her türde farklı da olsa yeni dallarında çiçek açarlar. Güçlü yapraklarından çelikleyerek ya da köklerinden ayırarak çoğaltılabilir. Sıcak mevsimler çoğaltma için daha elverişlidir. Başta dediğimiz gibi etli su tutabilen bitkiler olduklarından topraklarını nemli tutmak su ihtiyaçlarını karşılayacaktır, sprey sulama bunun için iyi bir yöntem. Sukulentinizi çeşidine ve ortam şartlarına göre iyi dinlendirilmiş musluk suyu ile nemlendirebilirsiniz. Tabiattaki ortamına ne kadar yaklaşırsa bitkinizin ömrü o kadar uzun olacaktır. Sukulent toprakları kullanmak ve su dengesine önem vermek sağlıklı bir sukulent için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden. Bitkiniz büyüdükçe daha büyük saksılara ve geniş toprağa almanız gerekebilir. İyi sulanan sukulentin yaprakları dolgun ve mat, kökleri diri ve pembe-beyaz olur. Yapraklar beneklenirse bu az, buruşma ve şeffaflaşma varsa bu çok sulanmanın belirtisidir. Güneş alan cephelerde olmak sukulente iyi gelir, yalnız yakıcı güneşe maruz kalmamasına özen gösterilmeli.

Farklı formlara sahip olan ve patlayacakmış gibi su dolu yaprakları minikcik tüylerle cevrilidir. Bu şekilde
buharlaşmayı yavaşlatarak su tutma oranını arttırmakta zorluk çekmez. Uzun yaşamasındaki etken bu
marifetinden kaynaklanmaktadır.

Radyasyon toplama özelliğine sahip olan sukulentler, sıcak ülkelerin yerli bitkileridir. Afrika da , Asya ve Amerika’da doğal olarak yetişir. Türkiye’deki En Büyük Teraryum Malzemeleri Sitesi YoyoMoyo’dan Temin edebilirsiniz. veya bitkilerden kolayca çoğaltılabilir.

TERARYUM SUKULENTLERİ

Teraryumunuzu dizayn ederken birden fazla sukulent kullanacağınızda aynı tür sukulentleri beraber, farklıları ayrı kullanmaya özen gösterin. Bitki teraryumu denince terrarium bitkileri arasında en popülerden birisi şüphesiz sukulentler. Rengarenk sukulentlerle günlük yaşamınıza biraz canlılık getirebilir, işte ve evde sukulentleri pozitif enerji için kullanabilirsiniz. Pek çok sukulent türü var, bunlardan diğer yazılarımızda bahsedeceğiz. Sukulent satış için sitemizdeki sukulentleri incelemek isterseniz buradan, bütün teraryum malzemeleri için yoyomoyo.com ‘dan devam edebilirsiniz.

SUKULENT TÜRLERİ

SUKULENT BAKIMI

Eğer çiçek yetiştirmeyi defalarca denediniz ve her defasında başarısız olduysanız hiç umutsuzluğa
düşmeyin. Bakımı ve çoğaltması çok kolay olan sukulentler ile evinizde ofisinizde bahçenizde veya
istediğiniz her mekanda harika tasarımlar oluşturabilirsiniz.
İri taneli, drenajı yüksek ve kumlu toprak seçin.İstediğiniz her yere dikebilirsiniz. Yüksek olmayan bir saksıya yada iri bir fincana dahi dikebilirsiniz ama Sukulentler mutlaka altı delik saksılara ekilmelidir.
Saksı delik değilse, teraryum ya da cam fanuslarda en alta mutlaka taş, çakıl, volkan taşı gibi malzeme
konulmalıdır.

YAVRU SUKULENTLER

Yeni bitkinizi ara ara sulamalı ve bitkinin güneş almasına dikkat etmelisiniz.Direkt güneş
ışına maruz kalmadan aydınlık bir odada durabilir.
Kendi gövdesi ve yapraklarında var olan sudan dolayı Haftada bir kere sulanması yeterli olur.

Su verme işleminde püskürtme yönetimini kullanarak, sprey yardımı ile sadece toprağı ıslanacak şekilde sulanır.
Toprağı her daim nemli olmalıdır. Asla bol suya maruz bırakılmamalıdır.Fazla su çiceğin çürümesine ve ölmesine neden olur.Sularken suyun ne çok sıcak nede çok soğuk olmamasına özen
gösterilir.
Bu bitkiler tropik kökenlidir ve soğuktan olumsuz etkilenirler. Etli ve sulu gövdeleri kolaylıkla
donabilir.
Her canlının ihtiyacı olan sevgidir.Sukulentlerinizi sevmeyi asla ihmal etmeyin.

SUKULENT ÇEŞİTLERİ

1 Dam Koruğu (Sedum morganianum)

2 Yılan Derisi Çiçeği (Haworthia fasciata)

3 Aloe Vera

4 Dikenler Tacı (Euphorbia milii)

5 Lithops

6 İnci Tanesi (Senecio Rowleyanus)

7 Panda Bitkisi (Kalanchoe Tomentosa)

8 Kalem Kaktüsü (Euphorbia Tirucalli)

9 Kalandiva (Kalanchoe Blossfeldiana)

10 At Kuyruğu Palmiyesi (Beaucarnea Recurvata)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir