KALANŞO ÇİÇEĞİ BAKIM REHBERİ

Rengarenk çiçekleri olan, az yer kaplayan ve bakımı kolay bir saksı çiçeği istiyorsanız, Kalanşo tam size göre. Asıl ismi Kalanchoe olup dilimize Kalanşo olarak geçen bitki, sukulent familyasından tropik bir bitkidir.

Çiçekleri demetler halinde olan Kalanşo’nun yaprakları kırmızı, beyaz, pembe, sarının çeşitli tonlarında olabilir. Zarif parlak yaprakları ile gösterişli, çekici bir çiçektir.

Ne Zaman Çiçek Açar?
Aydınlık ve havadar mekan bitkisi olan Kalanşo’nun çiçek açma dönemi yaz başından sonbahara kadardır. Sonrasında kışın çiçek döker ve dinlenme sürecine girer. Boyu çok fazla uzamaz.

Kalanşo Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kalanşo bir sukulent türü olarak güneş ışığına fazla maruz kalmaktan hoşlanmadığı gibi, fazla sudan da hoşlanmaz Işığı aldığı yöne doğu eğilir, bu sebeple ara sıra yönünü çevirmek önemlidir. Yazın gölgede, kışın güneş gören bir yerde durması gerekir. Rüzgardan, cereyandan çabuk etkilenir ve uzak tutulmalıdır. Rüzgar nedeniyle toprağa hava girmesi çiçeğe zarar verir.

İki sulama arasında toprağın iyice kurumasını beklemelisiniz. Fazla neme ihtiyaç duymadığından bakımı diğer saksı bitkilerine göre kolaydır. Fazla soğuğa veya sıcağa maruz kalması yapraklarına ve köklerine zarar verir.

Kalanşo çiçeğinize yılda bir kez vitamin vermeniz gerekebilir.

Nasıl sulanmalı?
Kalanşo, diğer sukulentlere göre biraz daha suyu seven bir çiçek. Yaklaşık olarak yazın haftada iki, kışın haftada bir kez üstten sulanır. Sulama ölçeğinin her defasında aynı olması ve sulamak için toprağın tamamen kuruması beklenmelidir. Toprak kurumamışsa sulanmamalıdır. Saksının tabanı delikli olmalıdır ve fazla su tahliye edilmelidir.

Ne Kadar Işık Görmeli?
Kalanşo çiçeğimizi bulundurduğumuz ortam gün ışığından uzak ise çiçek açması ve sağlıklı kalması için yardımcı olmamız gerekir. Çiçeğimizin ortamını doğal ortamına benzetmek için üstten aydınlatıcılar ile destekleyebiliriz. Karanlıkta kalırsa yapraklarını döker, sararıp solar.

Nasıl Çoğaltılır?

Kalanşo’nun çoğaltılması kökten ayırma yöntemiyle olur. Çiçek açıp, çiçek açması durduktan sonra kökünden kopartılır ve koparılan kısım yeni bir saksıya konur. Aynı şekilde Kalanşo bakımına devam edilir.

Kökten ayrılan ikinci bitki kök vermeye başlar, birinci bitki de kısa zamanda büyüp çiçek açar.

Neler Zarar Verir?
Bitkinin aşırı sulanması
Saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun tahliye olamaması.
Kalitesiz toprak veya vitamin eksikliği
Yapraklarında veya köklerinde oluşan hastalıklar, mantar, solucanlar
Hastalanmış başka bir bitkiye yakın olması
Bu gibi hastalıkları ve haşereleri gördüğünüzde, bitkinizden bir yaprak veya toprak örneğini zirai ilaçlar satan bir yere götürerek uygun ilaçları alıp kullanın.

Kraliçe Kalanşo çiçeğine YoyoMoyo’dan sahip olabilirsiniz.

Keyfini çıkarın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir