Kaktüsler

Genel Olarak Kaktüsler ve Bakımları

Kaktüsler evde bakımı en rahat olan bitkilerdir. Sağlıklı bir kaktüse sahip olmak istiyorsanız kaktüsün bakımına ve oluşturduğunuz ortamın onun doğal yaşamına yakınlığına dikkat etmelisiniz.

Işık: Her sukulent gibi kaktüs de güneş ışığına bolca ihtiyaç duyar. Kuzey cephelerde kaktüs için verimsiz olur, balkon ve pencere yanı gibi neresi en çok güneş alıyorsa oralar tercih edilmeli. Dikey olarak gelen yakıcı gün ışığındansa korunmalılar.

Isı: Yine bütün sukulentler gibi sıcağı severler. Yazları 40 dereceye bile dayanırlar, daha üstü ise kaktüs için yaşamsal tehlikedir. Az ve dikkatli bir sulama ile -15 derece kış soğuğuna kadar sağlıklı yaşarlar.

Toprak: Kaktüsler ev ortamında torf ve ponza karışımı ile yetiştirildiklerinde son derece iyi verim alınır. Seçilen toprağın su geçirgenliğinin yüksek ve kireçsiz olması önemlidir. Torf-Pomza karışımına arasına gübre atmak gerekebilir.

Su: Doğal ortamlarında yağmurla sulanan bitkiler şehir hayatında her zaman yağmur göremezler. Birçok bitki sever genelde sulama için musluk suyu kullanır. Musluk suyu kaktüslere dinlendirilerek verilmeli, bitkiniz azsa pet şişe suyu da kullanabilirsiniz.

Sulama: Kaktüsünüzü toprağı iyice kurumadıkça sulamayın. Sulanma zamanı gelince havanın açık olduğu sıcak bir günü seçip bolca sulayın. Kaktüsünüz saksıda ise biriken suyu yarım saat sonra boşaltın, teraryumda kullanıyorsanız Kuru Sphagnum Yosunu bu işi görecektir.

Hava: Kaktüsler doğal habitatlarında nemi ve havasızlığı sevmezler. Türkiye şartlarında kış hariç diğer mevsimlerde kaktüs için en güzel ortam balkondur. Kaktüsünüzü kapalı alanda tutuyorsanız her gün sık sık havalandırma yapmanız gerekir.

Saksılama: Ocak-Şubat ya da Temmuz-Ağustos ayları saksılama için uygun zamanlardır. Saksı kaktüsle orantılı büyüklükte olmalı ve saksı dibinde su kalmamalı.

Yeni alınmış bir kaktüsü güçlendirmek ve sağlığını koruyabilmek için yapılması gerekenler;

  • Islak bırakılan kökler çürür, bu yüzden toprağı temizlendikten sonra 5 gün kadar kurumaya bırakın.
  • Özel kaktüs toprağı ve 3’te 1 oranında ponza taşını karıştırın. Kaktüsünüzü diktikten sonra birkaç gün susuz bırakın. Sonra bir defa gerektiği kadar sulayın.
  • Aşırı ve güneş ışıklarını dik almayacak şekilde güneşli bir yere koyabilirsiniz. Koyduğunuz yer havadar olmalı, bu gelişimi ve sağlığı için önemli.
time-2
Kaktüsün Çiçek Açışı

Kaktüs Çiçekleri

Kaktüslerin hemen her türü yılda bir çiçek açar. Bu çiçek 1 ay içerisinde tomurcuklanır, açılır ve kaybolur. Bu bir ay ışık, ısı ve su gibi bitkinin temel ihtiyaçlarını özenle karşılarsanız çiçeğin ömrü uzar.

Kaktüs Çeşitleri

Binlerce kaktüs türü vardır. En bilinenleri Ekinoks ve Eforbia çeşitleridir. Kaktüsler yavaş büyürler ama çok uzun yaşayabilirler, bir asrı aşan süre yaşayanlar bile vardır. Kaktüs satın almak istediğinizde Renkli Kaktüs, Yuvarlak Kaktüs (Ekinoks), Parmak Kaktüs en rahat bulabileceğiniz kaktüs türleridir.

Teraryumda Kaktüs

Teraryum severlerin en gözde bitkilerinden birisidir kaktüsler. Küçük olmalarına rağmen dev kaktüslerle aynı görünümde olan mini kaktüsler teraryumlar için en dekoratif bitkilerden. Siz de teraryumunuzu kaktüslerle süslemek isterseniz yoyomoyo.com ’dan teraryum malzemeleri ve birbirinden güzel kaktüsler satın alabilir, minyatür bahçelerinizi şenlendirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir