KAKTÜS BAKIMI

Bahçıvanlar bazen, bitki bakımı için yeteneği olmayan insanları nitelemek için ‘bir kaktüsü bile öldürebileceklerini’ söylerler. Yeteneksizliğin abartılı vurgulanması için kaktüsün seçilmesinin elbette haklı nedenleri vardır. Kaktüs bakımı diğer bitkilerin bakımı ile kıyas edildiğinde, aslında en zahmetsiz ve kolay olanı olarak gösterilebilir. Öyle ki, örneğin çöl kaktüsleri, muhtemelen çöl kökleri nedeniyle kapalı bitkiler olduklarından, kaktüs bakımını hiç bilmeyen birinin bile onları öldürmesi neredeyse imkansız olarak bilinirken, yine de onların özel doğaları ve gereksinimleri üzerine çalışmak çok önemlidir. Eğer kapalı bir alanda; evde, okulda, ofiste vs. kaktüs bakımına karar verdiyseniz ve onlara diğer ev bitkilerinize yaptığınız şekilde bir bakım yapmayı düşünüyorsanız, maalesef kaktüsleriniz başarısızlığa mahkumdur; ve aslında, bu onların prematüre ölüm cezasına çarptırılması demektir. Ancak, kaktüs bakımını ve kaktüs bakımının inceliklerini bilirseniz, başka bir deyişle kaktüslerin ihtiyaçlarına hakim olduktan sonra, kapalı mekanda kaktüs bakımınız görkemli bir zaferle sonuçlanacak; siz de kaktüslerinizin büyümesi ve gelişmesini büyük bir gururla izleyeceksiniz demektir.

Kaktüs Bakımında İhtiyacınız Olacak Şeyler
Turba yosunu (isteğe bağlı)

Bahçe toprağı (isteğe bağlı)

Kum (isteğe bağlı)

Kaktüs saksı karışımı (isteğe bağlı)

Saksılar

Higrometre

Termometre

5-10-10 gübre

Kaktüs Bakımının İncelikleri
1- Kaktüs bakımının ilk aşamasında onu önce bir alana yerleştirme ve daha sonra oradan nakil etme işlemleri bulunur. Bir çöl kaktüsünü, 1 parça turba yosunu, 1 parça bahçe toprağı ve 1 parça kumdan oluşmuş karışıma veya bir kaktüs için özel olarak tasarlanmış hazır ambalajlı karışıma yerleştirin. Kaktüsünüz boyutları içinde büyüdüğü saksının kenarlarının ¼ ‘i büyüklüğüne ulaşınca, bahar ayında başka bir yere ya da saksıya naklini gerçekleştirin. Ancak yerleştirdiğiniz yerde çok fazla ekstra alan kalmasına izin vermeyin.

2- Kapalı alanda kaktüs bakımı gerçekleştirmek istiyorsanız kaktüsleri mümkünse güneye bakan bir pencereye yerleştirin. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, doğu veya batıya bakan bir pencere seçin. Çiçek açmayı teşvik etmek için kaktüsün büyüme mevsimi boyunca günde toplam 12 ile 18 saat boyunca ek parlak ışık almasını sağlayın. Yüzde 10 ile 30 nispi nemi ve 18 ile 30 derece arasında bir sıcaklıkta tutun. Doğrudan güneş alan cam pencereler kaktüsünüz için son derece sıcak olabilir, bu nedenle bir termometreyi sürekli yakınında tutun ve ölçümler yapın. Ayrıca bir higrometre de, nemi ayarlı tutmanıza yardımcı olacaktır.

3-Kaktüs bakımının üçüncü aşaması sulamadır. Kaktüsü, içinde yetiştirdiğiniz ortamının üst kısmının 1/2’lik bir kısmına dokunduğunuz kuruluk hissediyorsanız, sulayın. Ortamı iyice ıslatın ve sulama yaparken suyun boşalmasına izin verin. Kaktüsleri bir çanak suyun içinde sürekli bırakmayın, çünkü bu çürümeye neden olur. İlkbahardan sonbahara kadar kaktüsleri her 2-3 ayda bir, 5-10-10 gübre ile besleyin, ancak onları nakilden hemen sonra beslememeye dikkat edin.

4-Kaktüs bakımının bir de kış ayağı olacak, bunda nelere dikkat etmeliyiz? Kışları sıcaklığı 10 ile 13 derece arasında olacak şekilde bir yere kaktüsünüzü taşıyın. Böylelikle tüm kış boyunca hareket ettirilmeden, sabit bir şekilde kalabilirler. Makul miktarda ve en dipten başlayarak, bitkilerin büzülmesini engelleyecek kadar sıklıkla sulayın. Dikkat edin, haftada bir kez sulamak bile, kaktüsünüze ve içinde yetiştiği ortama bağlı olarak aşırı gelebilir. Kaktüsleri uyku süresince, sabit, hareketsiz bıraktığınızda beslemeyi bırakın.

Kaktüs Bakımında Önemli Tüyolar
Çiçek tomurcuklarını, kaktüsün büyüme ortamının nem seviyesini oluşturmak ve izlemek için gözlemleyin – su alımı arttıkça ve tomurcuklar geliştikçe, bitki artık uyku halinde değil demektir ve bu durum yetiştirme mevsimi için uygun bir kaktüs bakımına ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir.
Kaktüs Bakımında en önemli bir tüyo ise şudur: Ne kadar ağır olduğunu görmek için kaktüsün içinde bulunduğu saksıyı ya da kabı kaldırmaktır. Kaktüsünüzle birlikte saksıyı her zamankinden daha hafif hissediyorsanız, kapalı alanda yetiştirdiğiniz kaktüsünüzü sulamanın vakti gelmiş demektir.
Kaktüsünüzü daima evinizin en güneşli yerine koyun. Bir pencere veya bir pencerenin yakınındaki masa en ideal yerlerdendir.
Kaktüs bakımını gerçekleştireceğiniz bir kap ya da saksı seçerken onun bir drenaj deliğine sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde çok az miktar su bile, toprağı doymuş hale getirecek ve köklerin çürümesine yol açacaktır.
İç mekanda kaktüs bakımını nasıl gerçekleştireceğinizi, nasıl kaktüs yetiştireceğinizi öğrenirken, kaktüsünüzün parmaklarınıza batmamasına, onları acıtmamasına özen gösterin. Sukulent türü bitkilerle çalışırken daima bahçe eldivenleri kullanmaya çalışın.
Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Hiçbir kaktüsün, özellikle de varil kaktüsünün etinde su durmasına, kaktüsünüzün suya maruz kalmasına, toprağa boşalmayan bir suyun içinde kalmasına veya havuza karışmasına izin vermeyin. Bu uygulama çeşitli sorunlara ve çürümelere neden olabilir; çünkü kaktüs çok fazla suya ihtiyaç duymadığından, bu durum ciddi hasarlara neden olabilir, hatta onları öldürebilir bile!
Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, dışarıda hava çok soğuk olduğunda kapalı mekanlarda yetiştirdiğiniz kaktüsünüzü pencere kenarlarına bırakmayın. Bu, kaktüsünüzün büyümesini durdurabilir ve bitki çok soğuk olursa onu öldürür.
Kapalı alanda kaktüs bakımı yapıyorsanız, kaktüsünüzü derin kaplarda tutmamaya özen gösterin. Derin olmayan tabaklar veya kaseler kaktüsün içinde bulunan suyu daha etkili şekilde boşaltacaktır. Buna ek olarak, kaktüsler derin kök sistemleri üretmez, bu nedenle derin toprağa gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir