HOWARTİA

howartia satın al

Kolay yetiştirilen bir bitki olup beyaz sıralı beneklerle süslenmiş Haworthia sukulent bitki severlerin gözde bitkisidir. Düzgün bir şekilde yaprakları ve üzerinde beyaz beneklerle göze hoş gelen ve çiçeklenen bir bitkidir. Kış aylarında çok az suyla hatta toprağındaki nemle yaşaya bilen bir sukulenttir. Bahar ve yaz aylarında diğer sukulentler gibi düzenli bir sulama yapılmalıdır. Sulamalarınızda toprağın tam kuruması bitkinizin daha iyi yetişmesine katkı sağlayacaktır. Hızlı gelişen, kolayca çoğaltılan bir türdür. Yakıcı güneşten korunmalı, güneşi doğrudan görmeyen aydınlık alanda sağlıklı gelişir. Gölgelik veya evin içinde yetiştirilebilir. Haworthia sukulentin bir çok çeşidi bulunmaktadır;

Hawortia margaritifera, Haworthia venosa subsp. Tessellate, Haworthia cymbiformis, Haworthia bolusii, Haworthia glauca, Big band haworthia fasciata, Haworthia retusa, Haworthia attenuata

Saksıda yetiştirilmeye uygun bitkidir. Türkiye tüm bölgelerinde yetiştirilmeye uygun bir sukulenttir. Donlara karşı dayanıklı türlerin karışımından meydana gelen bir türdür. İstanbul gibi ılıman sahil kuşağında kışın çok soğukta kalmamak şartıyla dış mekânlarda yaz-kış yetiştirilebilir.

Kaktüslerinizi 2 yılda bir toprağını- saksısını değiştire bilirsiniz. Bu işlemi yaparken eski saksınızdan fazla büyük olmamasına dikkat edin. Bu değişimlerinde maksimum 1 boy büyük saksıya alınız.

Kuraklığa, susuzluğa ve en güzeli ihmal edilip unutulmaya yüksek dayanıklılık gösteren ve teraryumlarınız için göz kamaştıran bu sukulent karışım bitkileri kaçırmayın. Dilerseniz saksıda dilerseniz açık alan ya da bahçelerinizi süslemek için kullanın.

Haworthia, teraryum tasarımlarınız için çok egzotik bir bitki olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir