Echeverya Succulent – Çöl Gülü

Saksılı bitkilerden echeveria ev dekorasyonunda çok popüler bir bitkidir.

Yatay gelişen fazla boylanmayan bir sukulenttir. Saksı içerisinde harika görünen bir bitkidir. Saksı içerisinde yetiştirebilir ve teraryum için rahatlıkla kullanılabilir.

Meksika ve Orta Amerika’ya özgü olan echeveria, birçok insan tarafından en güzel sukulent kabul edilir.

Eçeverya Sukulentleri fazla sulanmayı sevmez. Bahar aylarında fısfıs kullanarak daha sonra ise 2-3 hafta da bir sulayabilirsiniz. En uygun sulama yöntemi ise şırınga yardımı ile direk bitkinin köküne yapılan sulama yöntemidir. Bu sayede hem fanusunuz kirlenmez, hem de figürleriniz zarar görmemiş olur. Sulamada dikkat etmeniz gereken nokta, toprak kuruduktan sonra saksı dibi ıslanıncaya kadar sulama yapmaktır. Eğer saksı tabağınızda sulama sonrası su birikmiş ise hemen boşaltın. Kışın sulama yapılması tavsiye edilmez fakat isterseniz ayda 1 defa sulama yapabilirsiniz.

Sukulent hemen hemen her türlü toprakta yetişebilir fakat cocopeat ve cüruf karışımlı toprak daha uygundur.

Echeverya bitkilerinin büyümesi ve bakımı çok kolaydır. Çöl bitkisi oldukları için değişen ısı, ışık, nem şartlarını tolere edebilirler. Sukulentler yarı güneşli alanları severler. Günlük 3-4 saat güneş görmesi teraryum bitkiniz için yeterlidir. Teraryum bitkilerinizin daha uzun ömürlü olması için çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklardan muhafaza etmelisiniz. Geçişlerin sert olduğu karasal iklimlerde dış ortam bitki için sıkıntı oluşturabilir fakat İstanbul gibi iklimi ılıman yerlerde kışın dışarıda durması daha iyi olacaktır. Zira ne kadar soğuk alırsa yazın çiçeklenmesi de o derece iyi olacaktır. Sukulentinizi büyütmek istiyorsanız fosfor ve potasyum ağırlıklı gübre kullanmanız tavsiye edilir. 2-3 gram fosfor potasyum ağırlıklı kompoze gübreyi 1 litre suda eriterek gübreleme yapabilirsiniz. Ancak, teraryum gibi sınırlı alanlarda gübre kullanmayıp steril torf kullanmanız teraryumunuzun sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.

Echeverya Çeşitleri

Yeryüzüne dağılmış yaklaşık 150 türü olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde yaygın olarak görülen türü Echeveria Elegans’tır. Eçeverya sukulenti hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda karşımıza çıkmaktadır. Evlerin bahçesinde, balkon ve teraslarda kullanılabilmektedir. Özellikle dekoratif saksılar içerisinde çok şık durmaktadır.

Echeveria Elegans; Küçük, tozlu yapıdadır ve yeşil yaprakları vardır. Kırmızı çiçeklerin ucu sarı renktedir. Çiçekler yaprak sapında simetrik dizilirler. Dipten çiçeklenip, sap tepesine kadar çıkar. Böylece bitki uzun zaman çiçekli olur. Rozet biçiminde mavi-gri porselenlere benzeyen yaprakları, incecik bir sap üzerine sıralanan kavuniçi ve san hareli çiçekleriyle, kaya bahçelerinin vazgeçilmezidir.

Echeveria Gibbiflora; Meksika kökenlidir. Yarı bodurdur. Sukkulent ve zarif bir sera bitkisidir. Sıcak- kuru bölgelerde dışarıda da yetiştirilir. Yazın açan çiçekleri kırmızı – portakal olup iç kısmı sarıdır. Yaprakları oval, etli, gri- yeşil ve metaliktir. Sürgünlerin ucunda geniş rozetler halinde toplanmıştır.

Echeveria Morning Light; Bir melez tür olup yaprakları parlak pembe renklidir.

Echeveria Pulvinata; Bir diğer ismi Peluş bitkisidir. Koyu yeşil ensiz yaprakları kısa ve sık tüylerle kaplıdır. Yapraklarının kenarları hafif kırmızı renktedir. Çok yaygın bir türdür

Echeveria Affinis; Uzunca ve dikdörtgen yaprakları olan bir çeşittir. Çiçek rengi kırmızı olan ve oldukça yaygın bir türdür.

Echeveria Agavoides; Balmumu kalıbı adı da verilir. Yeşil yaprakları kırmızı uçla sona erer. Kırmızı çiçeklerin ucu da sarı olur.

Echeveria Black Prince; Bir melez olup koyu kestane sürgünleri vardır.

Echeveria Derenbergii; Boyalı bayan adı da verilmektedir. Çok etli yapılı, minik sivri ve tozlu mavi görünümdeki yaprakları rozet biçiminde bitkide bulunmaktadır

Echeverya bitkisi Teraryum tasarımlarınıza mükemmel bir doğallık katacaktır.

Echeveria türleri çok iyi salon ve balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır. Sizler de teraryumlarınızda kullanmak için bu tür sukuletleri teraryum malzemesi satan internet sitelerinden satın alabilir veya hediye etmek için sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir