Echeveria – Eçeverya

Echeveria

İç mekân tasarımları deyince yolunuz mutlaka saksı bitkilerine düşüyor. Bitkiler profesyonel ellerde evlerimize kadar gelseler de ev ya da ofislerimizde onları korumak sağlıklı bir şekilde gelişmelerini devam ettirmek bilgi ve ilgi istiyor.

Devetabanı’ndan Difenbahya’ya, Şeflera’dan Yukka’ya kadar pek çok teraryum ve iç mekan bitkisi var. Echeveria ise en popüler teraryum bitkilerinden.

Echeveria Damkoruğugiller’den. Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşar. 150 kadar türü vardır. Türkiye’de Eçeverya diye de anılıyor. Etli ve su tutabilen bitkilerdir. İsmi Botanikçi ve Ressam Atanasio Echeveria’dan esinlenmedir. Tıpkı tablolardaki resimleri andıran bu bitki Bodrum’da Aşkın Gözyaşları diye de nam salmıştır.

Echeveria türleri muhteşem ev ve bahçe bitkileridir. Bu çiçekler uzunca zamandır Türk bahçelerini ve havuz kenarlarını da güzelleştirmektedirler. Echeverialar’ın genelde gövdesi olmaz, olan türlerinki de çok kısadır. Yaprakları yeşille mor arasında pek çok renkte olabilir. Pembe renkliler çoğunluktadır. Genelde yaprağı tüylüler ya da melezler daha küçük rozetler oluşturur. Rozetten kastımız aşağıdadır:

28893
Echeveira Rozet Görüntüsü

 

Echeveria Çeşitleri

Tüysüz yapraklarla rozet oluşturanların bazıları 40 cm kadar açılabilir. Rozet yaprakları arasından uzayan saplarla uzun ömürlü çiçekler açar, renkleri türe göre kırmızı, pembe veya turuncu olur. Muhteşem görünümlü çiçekleri laleye benzer. Çiçek mevsimleri türe göre değişir.

Ülkemizde daha çok Echeveria Elegans popülerleşmiştir. Evlerde, bahçelerde, balkon veya çatılarda sıkça bulunur. Özellikle süslü saksılarda harika görünür.

Echeveria Affinis, Echeveria Velvet, Echeveria Agavoides, Echeveria Black Prince, Echeveria Derenbergii, Echeveria Gibbiflora, Echeveria Morning Light, Echeveria Pulvinata, Echeveria Pulidonis gibi başka türleri de vardır.

Yapısı gereği uzun süre çiçekli kalır. Rozet dizilişinde mavi-gri parlak yaprakları, ince sap üzerine geçişli sarı tonlarında çiçekleriyle, bahçelerin olmazsa olmazıdır.

terrarium1
Eçeverya Tasarımları

Echeveria Bakımı ve Üretimi

Bakımları genel manada etli bitkilerin bakımı ile aynıdır. Daha çok seralarda yetiştikleri için mümkün mertebe sera atmosferinin sağlanması gerekir. Yapraktan çelikleme, anaç bitkiden ayırma ya da tohumla rahatlıkla üretilebilir.

Echeveria üzerinde küçük küçük yavrular olur. Bunları bitkiden ayırarak yeni Echeverialar türetebilirsiniz. Sonbaharda ya da Mart gibi yapmanız daha isabetli olur. Eşit miktarda kum ve torf konmuş karışıma dikilir. Arada sulanır, iki aya köklenme olur sonra serpilir.

Yaprak çeliğiyle de türetilebilir. Çeliğin alınması için yine Mart, Nisan ayları iyi olur. Sağlıklı bir yaprak alınıp 1-2 gün gölgede tutulur, sonra dik olarak eşit torf-kum karışımına dikilir. Yaprakları ıslatmadan ara sıra sulanır. Çelikler 16 derecede tutulmalı. Yaprak alt kısmından zamanla küçük küçük Echeverialar oluşacaktır.

Tohumla da üretilebilir tabii ki. Yalnız tohumlar çok hassas olduğundan ekim anında çok dikkatli olunmalı. Tohumların çimlenmesi için 20-22 derece ortam gayet isabetli olur.

echev_cante10_11202014_c
Echeveria

Sevdiği İklim ve Şartlar

Serin seven Echeverialar 5 dereceye kadar dayanır. Türden türe değişmek kaydıyla çok değişik sıcaklıklarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Gece-gündüz farkının 10 derece olduğu kuru, ılık iklimlerde güzel gelişirler. Yüksek sıcaklıklarda yaşayabilseler de yarı gölgede canlı ve diri dururlar. Kışta çiçek verenler 15-20 derece civarında tutulmalı ki sağlıklı gelişim gösterebilsinler. 60% orantılı nem gayet idealdir.

Echeverialar havadar ve aydınlık ortamları sever. Teraryum güneşe ilk defa koyulacağında Eçeverya ışığa yavaş yavaş alıştırılmalı. Yapraklar ışık alışına göre renklenir.

Zengin karışım toprakları severler. Echeveriayı nemli toprağa dikmek bitkiye yaramıyor, saksı altında kalan fazla nem kök çürüğüne neden oluyor.

Kökler saksıyı doldurunca bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir, bu yaklaşık iki yılda bir olan bir durumdur. Değişim için ilkbahar mevsimi tercih edilmeli. Saksı değiştirmek istenmiyorsa, kökler incitilmeden tüm toprak çıkarılıp, kökleri az az budanıp uygun toprak ile aynı saksıya yerleştirilir.

Echeveria Çiçekleri

027

Çiçek açtığı vakitlerde bolca sulanmalı fakat bu dönem bitince miktar azaltılmalı. Kışın çok az su verilebilir, verilmese de olur. Çoğu sukkulentteki gibi aşırı sulama bitkiyi öldürür. Güneş altında sulanmamalı bu sulama çürüme ile sonuçlanabilir. Akşam saatlerinde özellikle yazın toprak kurudukça sulanmalı. Su tuzsuz ve oda sıcaklığında olmalı.

Çok az budanan, bakımı rahat bir bitkidir. Çiçeklenme bitince kurumaya başlayan sapların dipten kesilmesi isabetli olur. Bu tek sezonda iki çiçeklenmeye imkan sağlar.

En kritik hastalıkları pastır. Nematod ve Unlu Bit’ler de Echeveriaların düşmanıdırlar. Mücadele genelde kimyasal yolla yapılmakla beraber kültürel önlemlerin önemi de fazladır.

Siz de bir teraryum ve Echeveria sahibi olmak isterseniz yoyomoyo.com ‘dan teraryum malzemelerinizi temin edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir