Dracaena Sanderiana – Şans Bambusu

Dracaena’nın türlerinden olan Şans Bambusu bildiğimiz manada bambu değildir. Son zamanlarda bütün dünyada popüler olan bitki Türkiye’de de aranır oldu. Niçin Şans Bambusu deniyor derseniz eşyaların ve renklerin enerjileri üzerinden yaşam alanlarını dizayn etmeye dayanan bir akım olan Feng Shui’ye göre bu bitki size hediye edilirse şans getiriyor, ismi buradan geliyor.

Şans Bambusu olumsuz şartlara karşı diğer bitkilere göre daha dayanıklı ve hızlıca büyüyen bir bitki, aslında Şans lakabını da buradan alıyor. İyi bir Dracaena Sanderiana’nın kendisi parlak yeşil renkte, yaprakları diri ve su içinde kalan kısmında mutlaka sağlıklı kökleri olur. Genelde suda satılırlar, fazla sıkışmış saplar ölmüş ya da zarar görmüş olabilir, alırken dikkat edilmelidir. En güzeli suyu iyi süzen toprakta yetiştirmek, fazla perlit konmamalı hatta hiç konmayabilir de, onun yerine ponza taşı daha isabetli olur, küçük bir saksı yetecektir.

tiger_spiraal

Suda yaşar vaziyette almışsanız, toprağa geçirdiğinizde bir adaptasyon süresi isteyecektir. Bu aşamada toprak bolca nemli olmalı. 1 ay sonra sulamayı azaltmaya başlayın. Bunlar köküyle beraber dikilen Dracaena için, şayet köksüz kısımdan diktiyseniz tam tersine sıcak ve az nemli olmalı toprak, bu durumda 3 aya kadar köklenecektir. Daha sonra normal sulama periyoduna geçilir.

Mutlaka 1 gün dinlenmiş su toprak ıslaklığı gittikçe verilmelidir. Toprak hep nemli olmalı, kuruyana kadar beklemek hata olur. Yaprak açması için bitki aydınlık çoğunlukla ortamda olmalı.

Suda yetiştirecekseniz yine su mutlaka klor ve flordan uzak dinlendirilmiş musluk suyu olmalı. Dinlendirme ağzı açık kapta yapılmalı ve haftada birkaç kere suyu değiştirilmeli.

 

Bitkinin uç bölgelerinde bozulma olması sudaki klor ya da fazla kuruluktan kaynaklı olur. Tropikal bir bitki olduğu unutulmamalı, nemi sever. Aşırı güneş, hiç besin vermemek de problem oluşturabilir.

Çoğaltmak isterseniz önce toprağa geçiş yapmalısınız, daha sonra birkaç parçaya bölüp 2-3 gün açıkta bekletmeli, kesik yerler kabuklanınca gevşek toprağa dikmelisiniz. İlkbahar zamanı daha güzel olur. Orta nemde dikili iken hiç sulamadan bitki kabını sıkıca kapatın. 3 günde 1 yarım saatliğine havalandırın. 1 ay sonra açıp normal sulama düzenine geçebilirsiniz.

Teraryumunuzun bakımı için şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir