Ayrıntılarıyla Teraryum

Genel Olarak

Teraryumlar kapalı, yarı açık ya da tam açık olabilir. Kapalı teraryumlar bitki ve diğer canlılar için muhteşem bir ortam oluşturur, saydam dış tabaka ısı ve ışık geçirgenliği yönüyle çok verimlidir. Böylece teraryum içerisinde mini ölçekli bir su döngüsünü oluşur. Teraryumda sıcağın etkisi ile buharlaşan su fanus ya da pot çeperinde yoğunlaşır ve tekrar alttaki habitata düşer. Bu döngü ve geçen ışıkla yapılan fotosentez sayesinde büyük oranda doğal bir yetiştirme platformu oluşturulmuş olur. Yarı açık teraryumlarda drenaj sistemi üzerinden bir habitat döngüsü varken tam açık sistemler daha çok aksesuar amaçlı kullanılmaktadır. Her sistemde canlı ortam oluşturmak mümkün.

beb3856d2a8ab387f14ae8349f8f83b8

Tarihçe

Bilinen ilk teraryum, Botanik Bilimci Nathaniel Bagshaw Ward tarafından 1842 yılında oluşturuldu. Ward, böcekleri incelemek için oluşturduğu kavanozlardan birini unuttu, Ward durumu fark ettiğinde kavanozda bir eğrelti otu büyümüştü. Böylece teraryum doğmuş oldu. Yerli İngiliz bitkilerini Sydney ve Avustralya’ya  göndermek için “Ward Kutuları” diyebileceğimiz kaplar(teraryumlar) üretildi. Aylar süren yolculuklar sonunda bitkilerin sağlıklı hatta yetişmiş oldukları görüldü. Bitkiler Londra’ya da yollanmaya başlandı. Başlangıçta teraryumlar hızla popüler olup ticari amaçla kullanılmış oldu.

Kapalı Teraryumlar

Yosun, orkide, eğrelti otları ve hava bitkileri gibi tropik bitki çeşitleri, kendi doğalarında nemli ve korunaklı ortamlardadırlar. Kapalı Teraryum da benzer koşulları sağladığı için  tropik bitkiler için çok uygundur.

Teraryum kapalı tutulduğunda su döngüsü süreklilik kazanır, ancak fazla nemi önlemek için kapalı teraryumlar haftada bir kez açılmalıdır. Eğer havalandırma yapılmazsa teraryumda küf meydana gelir, kap yüzeyi matlaşır ve bitkiler zarar görür. Teraryumlar ihtiyaç oldukça sulanmalı da, bitkilerde solma belirtisi ve toprağın çok kuru olması su ihtiyacının göstergesidir.

Kapalı Teraryum’larda iyi bir yetiştirme ortamı oluşturmak ve mikrobik tehlikelerden korunmak için steril teraryum torfu kullanılır. Bu gübreden arındırılmış ve yıkanmış bir torftur, bitkinin fazla büyümesini ve sinek oluşumunu engeller.

Açık Teraryumlar

Açık Teraryumlar kuru bitkiler için daha uygundur. Tüm bitkiler, nemli ortama ihtiyaç duymaz veya yapısı tropik ortama uygun değildir. Kuru iklimleri seven sukulent ve kaktüs gibi bitkiler fazla nem içermeyen havayla uyumlu olduklarından Açık Teraryum için daha elverişlidirler. Doğrudan Güneş ışığı gerektiren bitkilerle de Açık Teraryum’larda verimli sonuçlar alınır. Çünkü böyle bitkiler kapalı teraryumlarda yaşayamayacak kadar ısınabilirler.

 

 1. Ayşe A. diyor ki:

  Merhaba, Bursa’da eğitim alabileceğim bir yer var mı acaba? Veya bulamazsam sizin atölyeleriniz ne zaman oluyor zor ama müsait olursam bir gün gelip katılmak isterim.

  • blogyoyomoyo diyor ki:

   Merhaba,

   Maalesef Bursa’da böyle bir yer hakkında bilgimiz yok. Bizim atölyelerimizle alakalı internet sitemizde eğitimler kısmından istediğiniz eğitimi satın alıyorsunuz. Biz sizi arıyoruz eğitimin yapılacağı gün ve saati beraber belirliyoruz. Bizi ziyaretinizden çok mutlu oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir