AİR PLANT(TİLLANDSİA) BAKIMI ?

AİR PLANT(TİLLANDSİA) BAKIMI -türleri

AİR PLANT NEDİR?

Tillandsia (Air plant), Orta ve Güney Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Hint Adaları’ndaki ormanlara, dağlara ve çöllere özgü Bromeliaceae familyasında yaklaşık 650 çeşitte bulunan, her zaman yeşil, uzun ömürlü, çiçekli bir bitki cinsidir. Doğal olarak ekvatoral tropik yağmur ormanları, And Dağları, kayalık bölgeler, Louisiana bataklıkları gibi çeşitli ortamlarda bulunan, ağaçların üstünde yetişen bir türdür. Airplant, bu cinsteki bitkiler için ortak bir addır. En çok merak edilen Airplant Tillandsia Bakımı nın nasıl olduğudur.

AİRPLANT ÖZELLİKLERİ

Çoğu Air plant türü epifittir, başka bir deyişle diğer bitkilere yapışıp toprağa ihtiyaç duymadan büyür. Genellikle, daha ince yapraklı airplant türleri yağışlı bölgelerde, kalın yapraklı türleri ise daha fazla kuraklığa maruz kalan yerlerde yetişir. Çoğu tür, trichom adı verilen yapıların yardımıyla yağmur, çiy, toz, çürüyen yapraklar ve böcek maddelerinden gelen yapraklar vasıtasıyla nemi ve besin maddelerini emer. Airplant adı verilen bu şaşırtıcı bitkiler toprak gerektirmez, ihtiyaç duydukları suyu ve besin maddelerini köklerden değil uzmanlaşmış yapraklarından alır. Sürekli hava sirkülasyonuna ihtiyaçları vardır; dolayısıyla açık ya da yarı açık teraryumlar Airplant için uygun olacaktır. Hafif bir su buharı ve dolaylı ışık bunları mutlu eder. Huni benzeri bu çiçekler ince, soluk yeşil yapraklarıyla bitkiyi çarpıcı biçimde farklı ve mükemmel bir teraryum seçimi haline getirir. Teraryumunuz için harika bir bitki olan Airplant ile ilgileniyor musunuz? Bu harika Airplant bitkilerini YoyoMoyo’dan satın alabilirsiniz.

AİR PLANT(TİLLANDSİA) BAKIMI ?

Bakımı gayet kolay bir bitki olsa da Airplant yetiştirirken uyulması gereken birkaç kural vardır:

Sürekli olarak hava sirkülasyonu, bitkinizi mutlu etmek için çok önemlidir. Air Plant neme ihtiyaç duyar; ilkbaharın son zamanlarından sonbahar ortalarına kadar, her geçen gün duydukları nem gereksinimi artar. Kışın sadece haftada bir veya iki kez çiselendirmeniz, buğulandırmanız yeterli olacaktır.
Ayda iki defa Bromeliad gübresiyle gübreleyin. Bitkinin filizlenmesi ve üremesi için idealdir. Bromeliad yoksa, diğer suda çözünür gübreler çeyrek sertlikte kullanılabilir.
Sıcak havayı sevseler de, çoğu hava bitkisinin tam güneşten korunması gerekir; bu yüzden de direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Ağaçlarda doğal olarak yetişen bir Air Plant türünden bahsediyorsak, nemli ve kısmi gölgede tutulmalıdır. T. cyanea veya T. lindenii gibi toprak türlerindeki bir Air Plant ise, aydınlık, filtrelenmiş ışık ve açık havada veya benekli gölgede büyütmeniz gerekecektir.Air Plant türlerinin 7-8 dereceden daha soğuk bir yerde kalmasına izin vermeyin, o sıcaklıklarda ölecektir. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız bütün kış boyunca açık havada Air Plant bitkisi yetiştirebilirsiniz

Air Plant türleri, yani epifitler, bitkiyi bir ev sahibine demirleyen kökleri olan, genellikle ağaç veya kayaçların üzerinde yaşayan büyük bir gruptur. Epifitler, parazit bitkilerden farklıdır, çünkü parazitlerden farklı olarak, konuk olduğu bitkiden hiçbir besin maddesi almazlar. Bunun yerine, besinleri havadan emerek ev sahibi bitki üzerinde zararlı materyalden ve yağmurdan kurtulurlar. Bilinen epifit örnekleri arasında çeşitli yosunlar, eğreltiotları, likenler ve orkideler bulunur.

Dikkat Edilecek Kısımlar

Airplant Tillandsia Bakımı: Airplant bitkileri, ışık gören bir pencerenin tercihen birkaç metre altında olacak şekilde, filtrelenmiş, dolaylı ışığa yerleştirin, çünkü doğrudan güneş ışığı altında yanabilir. (NOT: Kuzey veya doğuya bakan bir pencereye yerleştirilebilir.)
Airplant kendi besinlerini yaprakları üzerinden aldığından bitkinizi 1-2 haftada bir ılık suda (çoğunlukla sıcak kuru ortamlarda serin ve nemli olanlarda daha az) emdirmek önemlidir. Su dolu kabın içine bitkiyi ters bir şekilde koyup 20-30 dakika bekletin, sudan çıkardıktan sonra 4-5 saat kurumasına izin verin ve sonra da teraryumun içine dikkatli bir şekilde yerleştirin.
Alternatif olarak, kuru ortamlarda haftada bitki üzerinde birkaç damla su içirebilir veya serpebilirsiniz. Bu Airplant bitkinizi buğulandırarak camdaki nemi yükseltmeye yardımcı olur.
Işık: Parlak ışık gereklidir, ancak çok fazla doğrudan güneşten kaçının.
Su: Suyun miktarı Airplant bitkinizin büyüklüğüne bağlı olarak değişir.
Önemli not: Teraryumunuzu sularken, su miktarını kontrol etmek ve peyzajı rahatsız etmemek için bir göz damlası kullanabilirsiniz.

Airplant’inizin yanında teraryumunuzun tamamı için Teraryum Bakımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Keyfini çıkarın!

.

AİRPLANT TÜRLERİ

EN POPÜLER AİRPLANT TÜRLERİ

Air Plant türleri değişik ebatlarda geniş bir yelpazeye sahiptir. Yapraklar genellikle yeşil olmakla birlikte kırmızı, sarı, mor veya pembe de olabilir. Birçok türü kokuludur. En yaygın olan ve en dikkat çeken türleri şunlardır:

AERANTHOS

T. aeranthos: Bu tür Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Arjantin’e özgüdür. Aeranthos, pembe çiçeklerin içinden çıkan mavi çiçekleri olan ve yaprakları pullu, koyu yeşil renkte olan popüler bir Air Plant türüdür. Çiçekleri tatlı renk tonlarına sahiptir ve diğer türlere oranla küçüktür. Birkaç melez tür de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunur.

T. xerographica

T. xerographica: Sert bir Airplant türü olarak El Salvador, Honduras ve Guatemala’nın yarı çöl bölgelerinde yaşar, az suya ihtiyaç duyar. Xerographica, çapı bir metreyi bulan bir tabandan ve 90-100 cm uzunluğa ulaşabilen, heykeli andıran spiral bir rozetten oluşur. Gümüş-gri yaprakları, geniş tabanından kenarlara doğru kıvrılır.

T.cyanea

T. cyanea: Yaygın olarak yetiştirilen bir Airplant türüdür. Sayıca birden fazla olan yeşil saplarının arasından uzun ince yapraklı gösterişli rozetini sergiler. Örümcek şeklindeki çiçekleri mor ve canlı pembe renklerdedir.

T. ionantha

T. ionantha: Ionantha türü, birkaç Airplant çeşidini içerir. Bunların hepsi bol kavisli yaprakları olan, kompakt, çarpıcı bitkilerdir. Yaprakları bitki çiçeklenmeden önce gümüş-yeşil renktedir. Çiçeklenme döneminde uçları kırmızının tonlarına döner. Koyu yeşil-gümüş yapraklar ile kırmızı filizlerin çarpıcı kontrastı etkileyici bir görünüm ortaya çıkarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir